DiyetSağlık

SİVİLCELİ BİR CİLDİM VAR NASIL BESLENMELİYİM

Herkese merhaba.

Özellikle ergenlik döneminin vazgeçilmez bir belirtisi varsa o da yüzümüzde çıkan sivilcelerdir. Başta hormonlar olmaz üzere vücut direncinin azalması, stres, depresyon gibi faktörlerin sebep olduğu sivilceler günümüzde birçok yaş grubunda da görülüyor.

Günlük beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız ufak değişikliklerle sivilcelerden olabildiğince kurtulmak mümkün.

1. Omega 3’ den zengin beslenmek : Çoklu doymamış yağ asitlerinden biridir ve vücuttaki inflamasyonu azaltır.Balık,keten tohumu, semiz otu ve ceviz başlıca kaynakları. 

2. Süt : Yapılan çalışmalarda içerdiği hormonal bileşenlerden dolayı akne oluşumunu tetikleme ihtimali olduğu belirtiliyor. Bu yüzden eğer süt içildiğinde sivilcelerde artış gözleniyorsa tüketilmemeli, yerine yoğurt ayran kefir tüketilmeli.

3. A vitamini: Antioksidan bir vitamin türüdür, cilt sağlığı için çok önemlidir.Başlıca kaynakları, sarı turuncu meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, havuç.

4. Çinko : Cildin yenilenmesini sağlar, et, yumurta ve deniz ürünleri başlıca kaynakları.

5. Beyaz un, beyaz şeker, patates gibi yüksek glisemik indeksli besinler yendiğinde vücuttan fazla insülin salgılanır çünkü o ani kandaki şekerin yükselmesi önlenir.Fazla insülin salgılanması da sivilce oluşumunu tetikler.

6. Tam tahıllı ürünler, kurubaklagiller,meyve ve sebzeler her zaman günlük beslenmenizde olmalı.

Diyetisyen Ayça Parlakyiğit
@dyt.aycaparlakyigit

5/55 ratings
Etiketler

Diyetisyenler Kulübü

Diyetisyenler Kulübü'nün kurucusuyum. Diyet yapmayı ve fit kalmayı seviyorum. Boş zamanlarımda gezerim, bazen de burada yazarım. Yeni arkadaşlar edinmeyi severim. Sen de aramıza katılmak istersen memnun olurum. :)

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı