Sağlık

Renkli Makarnalar Sağlıklı mı?

Markete gittiğinizde,makarnaların olduğu raftaki rengarenk makarna çeşitlerini siz de mutlaka görmüşsünüzdür. Bu makarnalara bu renkler nasıl veriliyor ve gerçekten sağlıklı koşullar sağlanıyor mu,gelin konuşalım.

Siyah makarnalar; kalamar ya da mürekkep balığı ile,
Yeşil makarnalar; ıspanak ile,
Mor makarnalar; pancar ile,
Kırmızı makarnalar; domates veya havuç ile,
Turuncu makarnalar ise; balkabağı veya havuç ile renklendiriliyormuş genelde.
Paket gıdalara karşı çok büyük bir ön yargı var bence.
Bu noktada etiket okuma konusunda bilinçli olmamız gerektiğini ve kimsenin bize belli etmeden bir şeyler yedirip içiremeyeceğini düşünüyorum. İçerik kısmına bakarak aldığınız makarnanın renginin; renklendirici/gıda boyası kullanılarak mı verildiği yoksa doğal sebze suyuyla mı elde edildiğini bilmeniz oldukça önemli. Genelde haşlama suyuna sebze/salça eklenmesi veya direkt olarak sebze suyunda haşlama yöntemleriyle bu renkler elde ediliyormuş ancak yine de etiket kontrol edilmeli.
Özellikle iştahsız çocukların beslenmesinde; doğru bir araştırma ve etiket okuma yöntemi eşliğinde renkli ve dikkat çekici makarnalara şans verilebilir. Üstelik bu makarnalar sebze suyunda haşlandıkları için sebzenin rengini almakla kalmıyor bir miktar vitamin/mineral de kazanmış oluyorlar. Marketten almak zorunda da değilsiniz; hiç güvenmiyorsanız evde kendiniz pancar suyunda makarna haşlayarak mor renkli makarnalar elde edebilirsiniz örneğin. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Etiketler

Tuğba Ertem

Diyetisyen Tuğba Ertem

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı