DiyetSağlık

REGL DÖNEMİNDE BESLENME

Regl dönemi özelikle zayıflama sürecinde hiç istenmeyen dönemlerin başında gelir. Hem hormonal değişiklikler kaynaklı şişkinliği ve psikolojisi hemde sürekli tatlı yeme isteği derken o süreç bitse de kurtulsak dedirtir.
Bu zor süreçte hem öncesi hemde sonrası için birkaç tavsiyem var kulak verin.
Düzenli bir döngünüz var ise 1 hafta önceden tuzu ve basit şekeri azaltmanızda fayda var .
Bu dönem içerisinde kan kaybı dolayısıyla demir kaybıniz olacak kolesterol ve gut sorununuz yok ise diyeti kırmızı etten zenginleştirmekte fayda var.
Paketlenmiş ve içeriğini çok fazla bilmediğimiz gıdalardan kaçınmak şişkinliği azaltacak bir Önem olmakla beraber yaşam şekli haline getirmek sizi daha fit bir hale getirecektir.
Şişkinlik için bir önemli nokta da kahve ve asitli gıda tüketimini en az 10 gün önceden kesmektir.
Vücuttaki atığın ve üstüne oluşan ödemin de kolayca atılabilmesi için 3 lt su ve en az 40 dk haraket bize oldukça iyi gelecektir .
Tartıda 1 2 kg fazla çıkmak çok olası ve bundan kaçma şansımız yok o süre zarfında tartılmamak, diyete bozmadan devam edebilmek çok önemli .
Bu dönemde karbonhidrata olan istekte artacaktır. Porsiyonları 1/3 -1/4 olarak ayarlamak sonrasında tartıda yeni artılara neden olmayacaktır.
Tatlı isteğini tamamen bastırmak yerine bitter çikolata ile bolca kakao flavonoidi alıp ağrıyı dindirmeye yardımcı olabiliriz fakat lütfen 35 gramı aşmayın. Porsiyon kontrolünü elden bırakmayalım.
Tatlı krizlerine bir alternatif de sütlü tatlılardır, 1 avuç içi çerez kasesi kadar veya yarım tatlı kasesi kadar tüketilebilir.

0/50 ratings
Kaynak
Diyetisyen Buğçe ÇATALTEPE
Etiketler

Diyetisyenler Kulübü

Buraya adım soyadım, randevu bilgilerim gelecek. Burası benim kendimi tanıtma alanım, burası benim reklam alanım : )

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı