Diyet

POMELO MEYVESİ

ARAMIZA YENİ KATILAN POMELO MEYVESİ

Çin greyfurdu, ağaç kavunu ve şadok olarakta bilinen pomelo; armuta benzeyen görünümü ile turunçgiller familyasındandır. Kalın ve sert kabuğu ile bilinir. Ağaç kavunlarının en çok yetiştiği yerler Akdeniz çevresi, Hindistan’ın bazı bölgeleri ve Güney ile Orta Amerika’dır. Yavaş büyüyen bir ağaçtır ve 3 yaşına geldiğinde meyve vermeye başlar. 

Hoş bir kokusu olan pomelonun tatlı ve ekşi meyveleri de bulunmaktadır. Sağlık açısından bir çok yararı bulunan pomelonun en önemli bulgusu; Hesperidin isimli bir glikozit içermekte ve bu madde P vitamini etkisi göstererek kılcal damarları kuvvetlendirmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu safrayı yok ettiği, safradan kaynaklanan kusmayı önleyebildiği bildirilmiştir. Bununla beraber;

  • Kabızlığı giderir
  • Mide ve ciğerlerin hararetini keser
  • Mide ve kalbi kuvvetlendirir
  • Kalp çarpıntısını giderir
  • Sıtmaya iyi gelir.

Bunların dışında çok ilginç olan diğer tarafı ise; ağaç kavununun kendisini veya yaprağını koklamak baş ağrısını geçirir, ferahlatır. Yapraklarının hazmı kolaylaştırdığı, nefesi rahatlattığı şeklinde sonuçlara da varılmıştır. Çin’ de yapılan diğer araştırmalar, yaprağının ezilerek suyu balla karıştırılıp günde üç kez birer çorba kaşığı yenirse mesane iltihabına iyi geldiği, çekirdekleri ezilip aç karnına su ile içilirse bağırsak kurtlarını düşürücü etkisi olduğu, çekirdeklerinin külü diş diplerine ve ödemlere sürülürse faydalı olduğu, kabuğu çiğnenirse ağız kokusunu giderici özelliğinin  olduğu belirtilmiştir. Günde 1 su bardağı pomelo ile çok az zencefili meyve sıkacağından sıkıp içmek romatizmal ağrıların da azalmasını sağlıyor. Yapılan bir araştırmada pomelonun da greyfurt gibi vücut yağlarının parçalayıcı olduğu, pomelonun içerisinde bulunan bir enzimin besinlerle alınan nişastanın da daha hızlı parçalanmasını sağlayarak dokularda kalori olarak kullanılmasını arttırdığı belirtilmektedir. Astım hastalarında nefes açıcı etkisi olan ağaç kavununun toksinleri vücuttan uzaklaştırarak kanı temizlediği  gibi birden çok yararının olduğu söylenmiştir.  

Pomelo diğer turunçgiller gibi yüksek oranda C vitamini içerir. Yüksek c vitamini içeren pomelonun sağlıklı ve dengeli diyet içinde günde ¼ adet düzenli olarak ara öğünde tüketilmesinin kanda ki kolesterolü düşürdüğü de yapılan araştırmalar sonucu belirtilmiştir.  Akdeniz ve Karadeniz de yetiştirilen pomelo meyvesi, 200 gramdır ve 72 kalori içerir. Kalori oranının düşük olması zayıflama diyetlerinde 200 gram gibi bir miktar yenildiğinde rahatlıkla doygunluk sağlayabilecek etki göstermektedir.

Pomelo yaşlanmayı önleyecek spermadin içeren tek meyve olarak bilinmekte ve Çin tıbbında sağlıklı yaşlanmaya yardımcı etkisinden dolayı her gün mutlaka ¼ ağaç kavunu yenmesi öneriliyor.

Fiyat aralığı; 8-12 TL aralığında değişmekte olup ithal olarak ülkemize getirilmektedir. Büyük marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz tropikal meyvedir.

0/50 ratings

Diyetisyenler Kulübü

Diyetisyenler Kulübü'nün kurucusuyum. Diyet yapmayı ve fit kalmayı seviyorum. Boş zamanlarımda gezerim, bazen de burada yazarım. Yeni arkadaşlar edinmeyi severim. Sen de aramıza katılmak istersen memnun olurum. :)

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı