deneme diyet/views/posts/single
remove_red_eye 245
favorite_border 0
share

NASIL YETERLİ VE DENGELİ BESLENİLİR ?

Yeterli ve dengeli beslenme; besleyici degerleri yönünden dört besin grubu altinda toplanan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi ile sağlanır. Bir grup içinde yer alan besinler birbirlerinin yerini tutar. Bunlar; süt grubunda yer alan süt, yoğurt, peynir, et grubunda yer alan et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller vs, tahıl grubunda yer alan ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır, tarhana v.s. sebze ve meyve grubudur. Bu besinlerin önerilen tüketim miktarları kişiye özgü olarak değişmektedir. Bireyin yaşı, cinsiyeti ve fiziksel aktivite durumu bunu etkilemektedir.

dengeli-beslenme

Yeterli ve dengeli beslenme için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri hangi oranlarda almamız gerektiğini gösteren  besin piramidi faydalıdır.

Besin Piramidinde de görüldüğü gibi vücudun en az ihtiyaç duyduğu besinler yağlar ve tatlılardır. Tükettiğimiz besinlerin yarıdan fazlası ise karbonhidrat açısından zengin olan ekmek, makarna, pirinç gibi tahıl gurubu besinlerden oluşmalıdır. Ayrıca, vitaminler açısından oldukça zengin olan meyve ve sebzeleri mevsiminde, taze olarak ve yeterince tüketmek dengeli beslenme ve insan sağlığı açısından önemlidir.

Meyve ve sebzeleri, protein açısından zengin besinler olan süt ve süt ürünleri ile et, balık ve yumurta takip etmektedir. Besin piramidi, sağlıklı ve dengeli beslenmeniz için size yardımcı olan bir rehberdir. Beslenirken sağlıklı seçimler yapabilmeniz için size yardımcı olur. Beslenme piramidinin altı bölümünün her biri, günlük besin ihtiyacınızın bir bölümünü gösterir. Her besin çeşidinden de almak önemlidir. Alacağınız besinlerin büyük bölümünü alttaki geniş bölümünden daha küçük bölümünü de üstteki küçük bölümden seçmeye çalışmalısınız. Beslenme piramidi 5 ana besin grubunu içerir. Bu besin grupları karbonhidratlar, proteinler, vitamin, mineraller, yağ ve su dur.

Yeterli ve Dengeli Beslenme Önerileri

  • Bir iki besin türünden çok yemek yerine beslenmede çeşitliliğe yer vermeliyiz.
  • Günde en az 3 ana, 2-3 ara öğün tüketmeliyiz.
  • Şekerli içecek ve tatlı tüketimini azaltmalı, şekeri az içeren besinleri tercih etmeliyiz.
  • Lezzetine bakmadan yemeklere tuz eklememeli ve fazla tuzlu besinlerden uzak durmalıyız.
  • Yağların tüketim miktarı kadar, çeşididi de önemlidir. Bitkisel yağlara ağırlık vermeliyiz.
  • Günlük su tüketimimize dikkat etmeliyiz. En az 8-10 bardak su içmeliyiz.
  • Yiyecek alırken, saklarken, hazırlarken ve pişirirken besin güvenliğinin sağlanması ve vitamin mineral kayıplarının en aza indirilmesi için gerekli önerileri öğrenmeli ve şartları yerine getirmeliyiz.(Açıkta satılan yiyecekleri almamak, besin ambalajı üzerindeki etiketleri okumak, çiğ besinler ile pişmiş besinleri hazırlarken birarada bulunmamasına dikkat etmek, sebzeleri pişirirken suyunu dökmemek v.s)

Leave Comment

message
email
person