DiyetSağlık

Ketojenik Diyet Nedir ?

Son yıllarda popüler olan, adını çokça duyduğumuz ketojenik diyet aslında 1920’li yıllardan itibaren epilepsili çocukların tedavisinde kullanılan bir diyettir. Bununla beraber alzheimer, parkinson, otizm, insülin direnci ve kanser tedavilerinde de fayda sağladığı araştırmalarda görülmüştür.

Keto diye de adlandırılan Ketojenik diyet çok düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı bir diyettir. Normal bir beslenme programında günlük enerjinin %55-60’ı karbonhidratlardan %12-15’i proteinden %25-30’u ise yağlardan gelirken ketojenik diyette bu oranlar %5 karbonhidrat (<50g/gün), %15-20 protein, %75 yağlardan oluşuyor.

Ketojenik diyet uygulandığında vücut enerji harcamak için karbonhidrat bulamayıp yağları kullanıyor dolayısıyla keton cisimcikleri oluşuyor 2-3 günün sonunda idrarda keton cisimcikleri artıyor ve aseton kokusu oluşuyor.
Yani kısaca vücut düşük karbonhidrat alımı nedeniyle enerji için yağ yakmaya başlıyor.

Günlük 50 gramın altında olacak şekilde karbonhidrat alınması gereken ketojenik diyetin sürdürülebilirliği fazlasıyla zor. Meyve,sebze, kurubaklagiller,ekmek ve ekmek yerine geçen ürünlerde karbonhidrat bulunuyor.Yetersiz alınması halinde vitamin mineral kayıpları, kalsiyum eksikliği, yetersiz lif alınmasından dolayı bağırsak florasının bozulmasıyla oluşacak kabızlık yaşanabilir.

Ketojenik diyet uzman kontrolünde dirençli kiloları kırmak adına kısa süreli yapılacak bir diyettir.
Sürdürülebilir bir yaşam tarzı olamaz.
Ketojenik diyet sonunda normal beslenmeye geçip karbonhidrat tüketildiğinde aşırı derecede kilo alırsınız.

Kaynak
Diyetisyen Eda ÜLKÜ 🍍
Etiketler

Diyetisyenler Kulübü

Diyetisyenler Kulübü'nün kurucusuyum. Diyet yapmayı ve fit kalmayı seviyorum. Boş zamanlarımda gezerim, bazen de burada yazarım. Yeni arkadaşlar edinmeyi severim. Sen de aramıza katılmak istersen memnun olurum. :)

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı